DOLAR32,2417% 0.19
EURO34,9574% 0.31
STERLIN41,0149% 0.34
FRANG35,2164% 0.07
ALTIN2.423,60% 0,57
BITCOIN67.550,00-3.376

OPEL ADAM

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
OPEL ADAM

– Opel, kurucusunun adını verdiği sıradışı modeli ADAM’ı ilk kez sergiliyor. Yeni cabrio Cascada ve yeni crossover’ı Mokka, Opel standının yıldız modelleri olacak.

Yeni 4 kişilik ADAM’ın hedef kitlesinde, kişisel tarzlarını yansıtacak bir otomobil arayan trendy ve şehirli tüketiciler var. Zaten uzmanlar, yaşam tarzlarının yönlendirdiği alt segmentlerin önümüzdeki yıllarda büyük bir gelişim göstereceğini belirtiyorlar.

Opel CEO’su Karl-Friedrich Strake, “Yeni ADAM’ımız markamız adına büyük bir potansiyeli ortaya koyuyor ve biz, bu moda ikonu küçük otomobilimiz Alman mühendisliğini bu segmente taşıdığı için çok gururluyuz” diyor ve devam ediyor; “aslında ADAM, özel olarak Almanya’da üretilen ilk A segmenti otomobildir.

ADAM, ilk aşamada 2 benzinli motor seçeneği ile pazarda yerini alacak: 1.2 lt 70 hp ve 1.4 lt 100 hp. Tüm motor seçenekleri beş ileri manuel şanzımanla ve ecoFlex teknolojisine uyumlu olarak gelecek. Ayrıca, yakıt tasarrufu sağlayan start & stop özelliğine sahip motorlar da opsiyonel olacak. Ardından, turbo beslemeli direk enjeksiyonlu start&stoplu yeni nesil küçük bir benzinli motor, ADAM’da prömiyerini yapacak. Bu yeni motor tamamen yeni nesil 6 ileri manuel şanzımanla satışa sunulacak.

ADAM’ın gözüpek duruşu geniş ayak izlerinden geliyor (ön iz genişliği 1485 mm/ arka iz genişliği 1478 mm). 2311 mm’lik aks mesafesi ile şasi, maksimum aktif güvenlik ve konfor sağlamak üzere tasarlandı. MacPherson ön gergiler, 15”den 18”e kadar tekerlekler ve 17” – 18” jantlar spor şasi ile birlikte standart olarak sunuluyor.

Elektrikli Direksiyona (EPS) entegre CITY modu
ile düğmeye bir dokunuşla düşük hızda güç asistanı devreye giriyor.Özellikle manevra sırasında kullanışlı oluyor. Önceki nesil ESP’ye gore bu yeni sistem, Yokuşta Kalkış Desteği gibi birçok yeni fonksiyonu da beraberinde getiriyor.

Yüksek seviyede pasif güvenlik, güçlendirilmiş çelikten yapılmış ultra sert yolcu bölmesi ile sağlanıyor. Ön, yan, perde hava yastıkları ve ön koltuklarda Çift Gergili Emniyet Kemeri ile ilave diz ve ayak koruması sağlanıyor. Ayrıca, iki ISOFIX bağlantısı ile güvenle bağlanabilen çocuk koltukları da diğer güvenlik özelliklerinden.

ADAM, tamamen yeni bir donanım anlayışı getiriyor. Bilindik donanım hierarşisi yerine tüketiciler, kişisel tarzlarını yansıtabilecekleri, kişiselleştirilmiş 3 farklı trimden birini seçebilir: JAM; gelenekselin dışında, moda ikonu ve renkli, GLAM zarif, rafine ve sofistike, SLAM enerjik ve sportif… Bu üç “trim”, sahneyi neredeyse sınırsız kişiselleştirme potansiyeli ile tüketiciye bırakıyor. Tabii geniş gövde rengi seçenekleri, 3 tavan rengi, farklı iç mekan renkleri, dekorlar ve çeşitli LED aydınlatma seçenekleri ile sunulacak

Opel tasarım başkan yardımcısı Mark Adams, “bu segmentteki başka hiçbir otomobil bizim ADAM’ımız kadar kişiselleştirilemez çünkü biz,
neredeyse sınırsız iç/dış renk seçeneği, dokuma ve kit kombinasyonu sunmaktayız. Böylece tüketicilerimiz kendi otomobillerinin aynısını başka birinde göremiyor” diyor.

YORUM YAP