DOLAR32,2401% 0.18
EURO34,9974% 0.41
STERLIN41,0753% 0.47
FRANG35,2562% 0.19
ALTIN2.427,02% 0,71
BITCOIN67.312,02-2.927

BOM, Dubai 24 Saat yarışında 9. Sırada Bitirdi.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
BOM, Dubai 24 Saat yarışında 9. Sırada Bitirdi.

Kategorisindeki 19 otomobil arasında BMW M3 GT4 ile 9. olarak yarışı tamamlayan ekip, son saatte yaşadığı sorun sebebi ile 5. lik pozisyonunu kaybetse de yarış sonunda toplam 486 tur atmayı başardı. Borusan Otomotiv Motorsport genel klasmanda start alan 73 takım arasında 37. olarak finişe geldi.

24 saat boyunca kesintisiz koşulan yarışın sıralama turları 12 Ocak günü yapıldı. BMW M3 GT4 ile SP3 kategorisinde yarışan Borusan Otomotiv Motorsport, sıralama turlarında direksiyon pompası arızası yaşayınca pistte sadece bir tur atabildi ve 2.16.454 lik zamanı ile kategorisinde 13. başlama hakkı elde etti.

13 Ocak Cuma saat 14:00’de başlayan yarışta 24 saat boyunca Aytaç Biter, Yadel Oskan, İbrahim Okyay, Ertan Nacaroğlu ve Kaan Gürgenç betwild twitter sıralaması ile piste çıkan takımda, pilotların her seansta pistte kalma süresi yaklaşık 1,5 saat olurken toplamda 486 tur attılar. 2619,54 kilometre boyunca yarışan BMW M3 GT4 iyi bir performans gösterdi. Ancak şansızlıklar ekibi bir türlü bırakmadı. Henüz yarışın başlarında Yadel Oskan’ın pite giriş zamanının telsizden yanlış anlaşılması sonucunda pistte iki tur fazla atması benzinin bitmesine neden oldu. Takıma önemli zamanlar kaybettiren bu durum yine de moralleri bozmadı ve ekip mücadeleye devam etti. İbrahim Okyay yarış içerisinde 2.14.950 ile en iyi tur zamanını atarak rakiplerine BMW M3 GT4’ün hızını göstermiş oldu. Gece turlarında Ertan Nacaroğlu ve Kaan Gürgenç çok başarılı zaman ve hız ortalamaları yakalayarak ekibin 8. liğe kadaryükselmesini sağladılar. Sonraki turlarda Aytaç Biter ve Yadel Oksan rakiplerine göre hızlı tur zamanları atarak bu dereceyi 6. lığa kadar çıkarmayı başarsalar da 195. turda Yadel Oskan direksiyondayken rakibi kendisine çarptı. Bu kaza otomobilin sağ ön süspansiyonunun hasar almasına ve motor yağ borusunun kırılması ile yağın dışarı akmaya başlamasına neden oldu. Onarımiçin pilotunu hemen pite çağıran ekip, akan yağın alev alması ile büyük tehlike yaşadı. Motorundan ve altından alevler çıkarak pite giren BMW M3 GT4’te teknik ekip anında müdahale etti. Bakımlarının hızla tamamlanması ile otomobilin 25 dk. sonra piste geri dönmesini sağlansa da, yanan kablolar, şanzıman yağı soğutucu sisteminin çalışmasını engelledi. Buna rağmen ekip büyük bir başarıgöstererek yarışın 22. saatine genel klasmanda 29. kendi gruplarında 5. sırada girdi. Ancak 23. saat tüm ekip için kabus oldu. Son 14 saattir yağ soğutucu sistemi çalışmayan şanzıman kullanılamaz hale geldi. Teknik ekip şanzımanı değiştirmeye başlasa da kalan süre yeterli değildi ve Borusan Otomotiv Motorsport pitte bitirmek zorunda kaldığı Dubai 24 Saat yarışının sonunda kategorisinde 9. luğa geriledi. Yarış 14 Ocak Cumartesi saat 14:00’de tamamlandı.

5.39 Km uzunluğundaki Dubai Autodrome pistinde gerçekleşen yarış tam bir mücadele, dayanıklılık ve heyecan içerisinde geçti. Pilotların, otomobillerin ve ekiplerin performansının sınandığı yarışta Borusan Otomotiv Motorsport, start alan ilk Türk ekibi olması sebebi ile ilgi topladı. Yarışan tüm yabancı ekiplerin otomobil ve ekipmanları yarışın organizatörünün sağladığı imkanlarla Avrupa’dan konteynır içerisinde getirilse de, Borusan Otomotiv Motorsport sponsoru Borusan Lojistik’in sağladığı destekle, yarış tırı, otomobili ve ekipmanını Dubai’ye karadan getirdi. Ekip böylece önemli bir lojistikavantaj sağlamış oldu. Organizasyon tarafından basın toplantısına davet edilen ekip için bir diğer motivasyon, yarış startında Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) başkan yardımcısı Mohammed Ben Sulayem’in özel ziyareti oldu. Dubai de yaşayan Türklerin kendi aralarında yaptığı organizasyon ile piste gelerek takıma destek vermeleri ve ekibi garajında ziyaret ederek yarış boyunca desteklemeleri de moralleri arttırdı.

Borusan Otomotiv Motorsport takım direktörü Tolga Özakıncı yarış sonrasında şunları söyledi: “Hedefimiz kesinlikle ilk 10 içinde olmak değildi. Daha iyisi için Dubai’ye gelmiştik ancak birçok şansızlık ve aksilik yaşadık. Yine de elde ettiğimiz tecrübenin paha biçilmez olduğunu söyleyebilirim. Bir sezonluk Türkiye Pist Şampiyonası toplam kilometresinin yaklaşık 6 katını 24 saat içerisinde yaptık. Gösterdikleri performans için hem pilotlarımıza hem de teknik ekibimize teşekkür ederim.”